78. výročí vypálení Lidic očima přeživšího Pavla Horešovského

Lidice, 10. červen 2020

DSC_0166-uLetošní vzpomínka na krvavý zločin německých nacistů měla, vzhledem k vládním opatřením, spojeným s koronavirovou krizí, jiný charakter. Pro náš web ji popsal místopředseda OV ČSBS Lidice bratr Pavel Horešovský, přeživší lidické dítě. Pietní vzpomínka v sobě zahrnovala tři události: Děkovný koncert pro Lidice, Malý pietní akt v kladenském gymnáziu, Pietu u společného hrobu popravených lidických  mužů.

Děkovný koncert pro Lidice

V předvečer lidické tragédie se uskutečnil v prostorách Památníku Lidice  Děkovný koncert pro Lidice. Na začátek zazpívala vnučka pana Hanfa,  za doprovodu hudebního tělesa, českou hymnu. Hosty přivítala starostka Lidic Veronika Kellerová, která seznámila účastníky s osudem Lidic. Krátce hosty přivítal ředitel Památníku Eduard Stehlík. Poté průvodce večerního koncertu představil hudební těleso Vojenské ústřední hudby a zpěvačku a jedenáctiletého zpěváka. Během koncertu byly zapáleny svíčky na domech, kde stávaly Lidice. Na závěr byla přečtena jména dětí, které se nevrátily zpět do Lidic.

Gymnázium.

Po dohodě s paní ředitelkou gymnázia jsme dostali povolení pouze  pro pět lidí na vstup do tělocvičny, ve které před 78 lety trávily poslední společné chvíle lidické matky se svými dětmi, než je od nich nacisté odtrhli.  Položení kytice se zúčastnili Pavel Horešovský, starostka Veronika Kellerová, ředitel Památníku Eduard Stehlík a pan Antonín Nešpor.

Společný hrob.

Před desátou hodinou se sedm lidických dětí setkalo u společného hrobu a vyčkalo příchodu pana prezidenta a vládní delegace. Jak pan prezident, tak vládní delegace se s námi pozdravili. Poté jsme byli vyzváni, abychom si stoupli za věnec. Věnec byl tentokrát pověšen, tak jako věnec pana prezidenta. Poté položily věnce vládní delegace. Na závěr byla zahrána státní hymna. Pan prezident přišel mezi nás a krátce jsme pobesedovali, pověděli o osudu dětí, které se narodily po tragédii. Popřál nám hodně zdraví, tak jako my jemu.

Za fotografie děkujeme panu Martinu Homolovi.